Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Narodowe Czytanie 2023- relacja

Utworzono dnia 12.09.2023
Czcionka:

07.09.2023r.

Narodowe czytanie 2023. ,,Nad Niemnem” w Bibliotece
w Krzeszycach.

W wyjątkowej scenerii, wśród wysokich traw i trzciny pośród woni Tataraku i złotej Nawłoci , już po raz dwunasty mieliśmy zaszczyt jako biblioteka uczestniczyć
w Narodowym Czytaniu. Lekturą tegorocznej odsłony była powieść Elizy Orzeszkowej "Nad Niemnem". Po wprowadzeniu w klimat książki, uczestnicy przystąpili do głośnego czytania wybranych fragmentów. Wysłuchaliśmy też prelekcji na temat życia
i twórczości Elizy Orzeszkowej oraz genezy całego utworu.

Akcja powieści rozgrywa się latem 1886 roku, w większości w Korczynie. Dużą rolę odgrywa tu również rzeka Niemen, ponieważ to nad nią rozgrywają się ważne wydarzenia i tam znajduje się mogiła powstańców. Stąd tytuł: „Nad Niemnem”. Streszczenie książki wskazuje, że istotnym miejscem jest także puszcza, gdzie znajduje się mogiła Jana i Cecylii, przodków Bohatyrowiczów.

W powieści Nad Niemnem” bohaterowie dzielą się na mieszkańców Korczyna, Olszynki, Osowców, Wołowszczyzny oraz zaścianku Bohatyrowiczów. Do rodziny Korczyńskich należy senior Benedykt i jego żona Emilia. Podczas gdy mężczyzna ciężko pracuje, by zapewnić byt rodzinie, ona spędza czas na lekturze romansów i wyszukiwaniu u siebie nowych chorób. Marta Korczyńska w młodości zrezygnowała z miłości, gdyż bała się trudów pracy i została samotną starą panną, opiekunką dzieci Emilii — Witolda i Leonii.

Główną bohaterką wątku miłosnego jest Justyna Orzelska, jedna z najbarwniejszych postaci w „Nad Niemnem”. Lektura opowiada o jej zakochaniu się w Zygmuncie Korczyńskim, który jednak wyjechał i wrócił już żonaty. Zarówno on, jak i bardzo bogaty Teofil Różyc, proponują jej zostanie ich kochanką, ale Justyna odmawia.
 Nie chce bogactwa, tylko prawdziwego uczucia. Ostatecznie wiąże się z Janem Bohatyrowiczem, który ciężko pracuje na swoje utrzymanie.
 Ich zaręczyny są jednym z powodów pogodzenia mieszkańców dworu i zaścianka.

Konflikt pokoleń jest także wyraźnie widoczny w powieści „Nad Niemnem”. Książka nabiera przez to charakteru ponadczasowego. Podobne problemy dotykają również współczesnych ludzi, mimo zmian politycznych i ideologicznych, jakie zaszły w społeczeństwie od tamtej pory.
Początkowo głównym i najważniejszym wątkiem utworu miało być uczucie pomiędzy panną z dworu a zagrodowym szlachcicem. Pierwotnie miał też nosić tytuł „Mezalians”, co byłoby odzwierciedleniem perypetii miłosnych. Podczas pisania Eliza Orzeszkowa zdała sobie sprawę, że powstający utwór będzie dziełem o wiele poważniejszym, niż początkowo zamierzała. Ostatecznie poruszyła w nim wątki patriotyczne i po części polityczne oraz ukazała bardzo wierny obraz społeczeństwa polskiego w drugiej połowie XIX wieku.

 

Po wysłuchaniu wszystkich fragmentów powieści mieliśmy okazję podzielić się wrażeniami na jej temat. Porównać z perspektywy czasu obyczaje jakie wówczas panowały ze współczesnymi relacjami międzyludzkimi. Jak bardzo zmienił się świat na przestrzeni dwóch wieków.

Bardzo dziękujemy za zaangażowanie  i udział we wspólnym czytaniu tegorocznej lektury  zaproszonym gościom, a w szczególności pani Natalii Haza -Galant za interesującą prelekcję na temat powieści i  przeniesienie nas nad rzekę Niemen.
Na koniec spotkania każdy chętny otrzymał pamiątkowy stempel ,,Narodowe czytanie 2023”.

Dziękujemy.

Narodowe czytanie objęte jest corocznie honorowym patronatem pary prezydenckiej Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Narodowe czytanie 2023

Utworzono dnia 12.09.2023, 10:50

Zegar

Kalendarium

Październik 2023
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 13

W poprzednim tygodniu: 33

W tym miesiącu: 14

W poprzednim miesiącu: 129

Wszystkich: 6144

                                                    

     

 

 

Biblioteka Krzeszyce

   

 

Gminna Biblioteka Publiczna w Krzeszycach

 Ul. Gorzowska 7/8

 66-435 Krzeszyce

Tel.957573218