Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Kolejny cykl Spotkań z Historią za nami. Tym razem kierunek Lubniewice i Rogi.

Utworzono dnia 29.06.2023
Czcionka:

W ramach Spotkań z Historią, tym razem zwiedziliśmy  20.06.2023r. Lubniewice i Rogi.

Śladami Michaliny Wisłockiej.


Po przyjeździe do Lubniewic przywitała nas i oprowadzała pani Marta Rusakiewiczdyrektorka Biblioteki i Centrum Kultury w Lubniewicach. Pięknie przekazała i omówiła dzieje i historię miasta.  Zobaczyliśmy centrum miasta z herbem, jednym z symboli miasta. Herb, który został ustanowiony przez radę miejską w 2013 r., a przedstawia postać kobiety. Ukoronowana złotą koroną i przepasana złotym pasem, a w obu dłoniach trzyma złote jabłka.

Kolejnym punktem naszej wizyty był Kościół, który również ma piękną historię. Kościół matki Bożej Różańcowej. Jest to budowla gotycka. W 1648 roku budowla została zniszczona przez pożar, odbudowano go w 1664 r. wieża neogotycka została odbudowana w 1882 r.

Następnie przeszliśmy do Parku Miłości im. dr Michaliny Wisłockiej. Park na jeziorem Lubiąż, który powstał w ramach „ Międzynarodowego Pleneru Inicjatyw”, realizowanego od 15 do 28 kwietnia 2012 roku. Jest hołdem złożonym Michalinie Wisłockiej, która właśnie w Lubniewicach przeżyła swoją wielką miłość. W parku znajdują się rzeźby, które nawiązują do szeroko pojętej miłości rodzicielskiej, partnerskiej czy do przyrody. Znajduje się tam też zakątek z „ Ławeczką Miłości” obok, której stoi kamień z dedykacją poświęcony Michalinie Wisłockiej.

Z Parku Miłości udaliśmy się do Zamku. Pałac (stary zamek) wybudowany w stylu neoklasycznym, oraz monumentalny zamek (nowy zamek) zespół pałacowo-zamkowy. Pierwszymi właścicielami tegoż zamku była rodzina rodu von Waldow, a od 2000 roku właścicielem kompleksu jest Jan Lubomirski-Lanckoroński. W skład założenia pałacowo-zamkowego wchodzi kilka zabytkowych budynków m.in. Nowy Zamek i Stary Zamek, Bażantarnia i Kordegarda. Celem Jana Lubomirskiego -Lanckorońskiego jest przywrócenie obiektom ich dawnej świetności.

Kolejnym miejscem naszego pobytu był Zielony Cypel. Tutaj była chwila odpoczynku. Przy plaży i pięknej pogodzie, obiad smakował wyśmienicie.

A teraz kierunek…ROGI

Nasza wizytę zaczęliśmy od zwiedzania terenu wokół zamku, ponieważ sam zamek jest w chwili obecnej w generalnym remoncie. Następnie udaliśmy się do palarni kawy PROGUSTA.

Tutaj przywitał nas pan Bartosz, który przedstawił nam całą historię począwszy od pozyskiwania po wypalanie kawy. Proces palenia kawy odbywa się w specjalnie przeznaczonych do tego piecach, w których temperatura osiąga nawet 250 stopni. Ziarna wypalane są przez kilka lub kilkanaście minut, aby uzyskać pożądany stopień wypalenia. Cały proces jest niezwykle kluczowy dla końcowego rezultatu, jakim jest uzyskanie harmonii smaku – połączenia aromatu, goryczki i kwasowości. Nie można w nim pominąć aspektu indywidualizacji – różne rodzaje ziaren wymagają bowiem różnego traktowania. Część z nich osiąga optymalny smak i aromat przy długim paleniu, a inne przy krótszym.

W tym cudownie pachnącym kawą miejscu spędziliśmy czas degustując się dwoma rodzajami kawy i zajadając się przepysznym ciastem, upieczonym przez właścicielkę.

Nasz pobyt w PROGUŚCIE przebiegł nam niezwykle przyjemnie. Cudowne chwile dla duszy i ciała. Zaopatrzeni w świeżo paloną aromatyczną kawę wróciliśmy do domów pełni wrażeń.

Bardzo polecamy i zachęcamy do odwiedzenia tego magicznego miejsca. Wśród przyrody, błogiego spokoju naprawdę warto wybrać się i zakosztować pyszności w PROGUŚCIE.

Zapraszamy do galerii:

 

Spotkanie z historią- kierunek Lubniewice- Rogi

Utworzono dnia 29.06.2023, 12:49

Zegar

Kalendarium

Październik 2023
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 13

W poprzednim tygodniu: 33

W tym miesiącu: 14

W poprzednim miesiącu: 129

Wszystkich: 6144

                                                    

     

 

 

Biblioteka Krzeszyce

   

 

Gminna Biblioteka Publiczna w Krzeszycach

 Ul. Gorzowska 7/8

 66-435 Krzeszyce

Tel.957573218