Spotkanie ze Zbigniewem Masternakiem- 29.05.2014

Utworzono dnia 17.10.2018
Czcionka:

Najczęściej filmowany pisarz młodego pokolenia - wziął życie we własne ręce – Zbigniew Masternak pisarz, dziennikarz,

scenarzysta i producent filmowy 29 maja 2014 roku poprowadził w krzeszyckiej bibliotece warsztaty scenariuszowe .

Na zaproszenie tutejszej Gminnej Biblioteki Publicznej stawiła się młodzież z krzeszyckiej Szkoły Podstawowej i Gimnazjum, by „spróbować się” w roli scenografów. Zbigniew Masternak – sympatyczny dramaturg, scenarzysta filmowy i producent opowiedział młodzieży swój życiorys, nakreślił drogę zawodową, która doprowadziła go do obecnej karty jego życia, kiedy to zajmuje się pisarstwem i scenografią. Powiedział, że jego droga zawodowa nie była usłana różami , często miał zwątpienia i myśli, że nic mu się nie uda i czy prześladujące jego fatum w końcu się skończy… …ale wziął życie we własne ręce i robił swoje, dalej zdobywał nowe umiejętności i dalej się kształcił, choć los mu nie sprzyjał.

Dzięki swojej determinacji i zaangażowaniu dziś jest najczęściej filmowanym pisarzem młodego pokolenia .Współpracuje z wybitnymi reżyserami, Andrzejem Barańskim i legendą polskiego kina Krzysztofem Zanussim . Następnie nasz gość zapoznał uczniów z podstawowymi zagadnieniami dotyczącymi tworzenia scenariusza filmowego. Opowiedział o swoim bestsellerowym już cyklu powieści „Księstwo. Trylogia młodzieńcza”; zaprezentował nową powieść „Nędzole” o polskiej emigracji zarobkowej ,na podstawie której powstanie film . W części warsztatowej pisarz zaproponował krzeszyckim szkolniakom, by w grupach napisali krótką historię, która miała dotyczyć Krzeszyc, a którą później można by było przerobić na scenariusz i sfilmować. Młodzi adepci sztuki filmowej ochoczo i twórczo zabrali się do pracy by stworzyć ciekawą opowieść, która zachwyci mistrza. Wszystkie pracujące grupy uczniów miały możliwość zaprezentowania swoich napisanych utworów . Zdaniem Masternaka niemal wszystkie zaprezentowane utwory nadawały by się na scenariusz filmowy, niemniej jednak szczególnie spodobały mu się jedna praca, która zdaniem pisarza, była by dobrym materiałem na scenariusz. Młodzież miała też okazję obejrzeć fragmenty filmu „Księstwo” w reżyserii Andrzeja Barańskiego, który powstał na motywach autobiograficznych powieści Masternaka. Spotkanie to było z pewnością ciekawą lekcją z kilku powodów. Otóż życiorys pisarza jest przykładem na to, że niekoniecznie trzeba pochodzić z wielkiej aglomeracji, by coś w życiu osiągnąć. Nie należy się poddawać, trzeba dążyć do realizacji marzeń, które nie zawsze wydają się być realne. Masternak mówił o wierze w siebie i samozaparciu, one bowiem pozwalają przeć do przodu. Zachęcał do sprawdzania się w nowych rolach, które mogą przynieść wiele satysfakcji, a które być może pozwolą odkryć nasze życiowe powołanie.

Gminna Biblioteka Publiczna w Krzeszycach

Utworzono dnia 17.10.2018, 14:34